On-line poradna

Endometrióza

Datum: 05.05.2020
Typ: - Nemoc

Otázka

Dobrý den, byla mi zjištěna Endometrioza reptovaginalního septa. Dostala jsem se mezi názory dvou lékařů. Byla jsem připravena jít na laparoskopickou operaci. Hormonální léčbu jsem zatím nezkoušela, protože se jí chci, pokud možno, vyhnout. Ovšem doktor mi řekl, že operace je riskantní, ohrozila by možnost otěhotnět. Navzdory svému přesvědčení, jsem tedy kvůli dítěti souhlasila, že hormonální léčbu vyzkouším. Když jsem se vrátila ke svému lékaři pro recept, řekl mi, že jsem to určitě musela špatně pochopit. Že operace možnost otěhotnět neohrozí, naopak v tom může pomoct. Navíc zjistíme, kde všude srůsty jsou a budeme vědět, co léčit. Já to ale špatně nepochopila. Ztratit možnost otěhotnět je velmi zásadní věc. Několikrát jsem se ujistila, že tomu opravdu rozumím. Navíc, jen kvůli tomu jsem šla proti svému přesvědčení a přistoupila na hormonální léčbu. Potřebovala bych další názor. Dostala jsem Visionne, brzy to mám začít brát. A u svého lékaře jsem se dozvěděla, že možná úplně zbytečně! Děkuji za váš názor.

Odpověď

Endometrióza v oblasti rektovaginálního septa na hormonální terapii prakticky nereguje. Řešení je chirurgické, tedy pokud máte potíže - nejčastěji bolesti při styku - riziko pro fertilitu při této operaci není, ale je jistě riziko perforace střeva, vzácně i s přechodným vývodem střev. Záleží na rozsahu postižení. 

Naopak u endometriozy v ostatních lokalizacích je hormonální terapie ať již samotná či po operačním odstranění maxima ložisek základem prevence dalšího šíření nemoci. Ta je bez léčby schopna zcela zničit nejen vejcovody, ale i vaječníky a tím Vás o možnost těhotenství připravit. V takovém případě je dobré se řídit rozumem a ne přesvědčením, co se týká hormonální léčby. 

Tedy máte-li ložiska i jinde než v rektovaginálním septu, je Visanne plně indikováno. 

 

 Zpět na seznam otázek