Screening kolorektálního karcinomu

autor: Doc. MUDr. Tomáš Fait, Ph.D.

Karcinom tlustého střeva a konečníku postihne ročně zhruba 3200 žen. Je tak ve výskytu i úmrtnosti na druhém místě za nádorem prsu. Do 35 let je tento nádor vzácný, častější je výskyt po 50. roce života s maximem výskytu ve věku 65-79 let.

V české populaci je jeho výskyt vysoký i díky genetickým vlohám. Zároveň se na vzestupu podílí nedostatek vlákniny ve stravě, alkohol, kouření, tučná strava a obezita.

Screening kolorektálního karcinomu je vhodné provádět od 50. roku věku. Základní metodou je test na skryté (okultní) krvácení do stolice, tedy hledání stop krve ve stolici pomocí speciálních testů. Nejnovější testy nevyžadují speciální diety.

Od věku 55 let je dobré (a dokonce hrazené pojišťovnou) si nechat udělat toto vyšetření ze stolice, i pokud nemáte vůbec žádné problémy. Tento test se při negativním výsledku opakuje jednou za dva roky. Pokud test prokáže krvácení do stolice, následuje kolonoskopické vyšetření – endoskopické vyšetření tlustého střeva (tedy zavedení ohebného optického kabelu konečníkem do tlustého střeva). Pokud nic nenajde, testování se na 10 let přeruší.

Systém testování stolice lze rovnou nahradit kolonoskopií v desetiletých intervalech.