Screening karcinomu hrdla děložního

autor: Doc. MUDr. Tomáš Fait, Ph.D.

Toto vyšetření je nejčastěji zjednodušeně pojmenováno jako cytologie. Ta je opravdu základem screeningu. V různých zemích je prováděna s frekvencí jednou za 1–5 let, někdy v kombinaci s testem přítomnosti lidských papilomavirů (HPV). Karcinom hrdla děložního je totiž výsledkem infekce některými typy těchto virů.

Viry jsou získány skoro výhradně pohlavním stykem, většina jedinců je opět vytěsní, ale u části zůstávají. V buňkách vyvolají změny, které vedou k jejich neorganizovanému dělení a tak vzniká nádor. Naštěstí tento proces trvá průměrně 10 let a změny na buňkách lze zachytit již dříve. Odstranění postižených buněk, nejčastěji vyříznutím tkáně ve tvaru kužele z hrdla děložního zvaným konizace, nožem nebo elektrickou kličkou zachrání ženu od dalšího rozvoje nádoru.

U nás se nyní provádí odběr buněk z hrdla děložního v rámci preventivní gynekologické prohlídky jednou ročně. Začíná se po zahájení pohlavního života a screening nemá horní věkové omezení. Zavedení organizovaného screeningu nás má zbavit z evropského pohledu zoufalého výskytu 20 nových karcinomů na 100 000 žen ročně.

Testy na přítomnost lidských papilomavirů se u nás provádějí jako součást rozhodovacího procesu u některých změn hrdla děložního.