Preventivní vyšetření

Preventivní vyšetření u gynekologa a praktického lékaře

autor: Doc. MUDr. Tomáš Fait, Ph.D.

Preventivní gynekologické vyšetření je u nás prováděno jednou ročně. Jeho součástí je anamnéza (vyptání se na stav pacientky) a vlastní gynekologické vyšetření, tedy kontrola zevního genitálu pohledem a vnitřního genitálu pohmatem.

Součástí je odebrání buněk z hrdla děložního pro časné zachycení přednádorových změn. To lze doplnit o kolposkopické vyšetření – zhodnocení sliznice hrdla děložního v mikroskopu s velkou ohniskovou vzdáleností.

Gynekologové nebo praktičtí lékaři odesílají pacientku na mamografii, denzitometrii a nabízejí screening kolorektálního karcinomu.

Preventivní prohlídky u praktického lékaře se provádí od 18 let vždy jednou za dva roky. Obsahem je doplnění anamnézy se zaměřením na nemoci srdce a cév, nádorová onemocnění, cukrovku a metabolická onemocnění, dále kontrola očkování proti tetanu, kompletní vyšetření interního charakteru, včetně změření krevního tlaku, orientačního vyšetření zraku a sluchu a změření hmotnosti. Povinnou součásti je onkologická prevence – vyšetření kůže, vyšetření konečníkem a vyšetření prsou. Vyšetření křivky srdeční činnosti (EKG) se provádí od 40 let jednou za 4 roky. Vždy je součástí chemické vyšetření moči, vyšetření hladiny cholesterolu a jeho frakcí v 18, 40, 50 a 60 letech. Od 45 let vyšetření hladiny krevního cukru každé dva roky. Od 50 let vyšetření na okultní krvácení každé dva roky.