Očkování proti lidským papilomavirům

autor: Doc. MUDr. Tomáš Fait, Ph.D.

Jak již bylo zmíněno, jsou lidské papilomaviry podkladem nádorových změn hrdla děložního, ale i části nádorů vnějších pohlavních orgánů a konečníku.

Na podzim roku 2006 byla uvolněna k používání vakcína proti lidským papilomavirům typů 6, 11, 16 a 18 Silgard® a stala se první registrovanou vakcínou proti nádorovému onemocnění. Viry 16 a 18 jsou podkladem zmíněných nádorů, viry 6 a 11 způsobují kondylomata čili fíčky. Nejlepší výsledky má očkování žen, které se dosud s infekcí nesetkaly, tedy nejlépe u dívek před zahájením sexuálního života. U takových žen zmíněná kvadrivalentní vakcína prokazuje 99% účinnost proti nádoru hrdla děložní a 100% účinnost proti změnám zevních rodidel a pochvy. Stejně tak má 99% ochranu proti genitálním bradavicím. Dosavadní délka ochrany je 6 let. Očkovací látka má minimum vedlejších účinků.

Podobné výsledky dosahuje i mladší vakcína Cervarix, má však méně dat o účinnosti v ochraně před projevy infekce a chrání jen proti nemocem spojeným s viry 16 a 18.

Nabízí se otázka, zda očkovat i starší ženy. Pro vakcínu Silgard byly provedeny studie prokazující srovnatelný účinek u žen do 45 let. Mezi staršími ženami je jistě více žen, které se již s virem potkaly, ale očkování chrání proti nové infekci či infekci dalšími očkovacími typy.

Infekce se přenáší převážně pohlavním stykem a tak nejvyšší riziko nákazy mají ženy hledající trvalého partnera či ženy, jejichž dlouholetý vztah trpí vyčerpáním.