Nádor vaječníků

Na vaječnících se poměrně často vytváří benigní nádory. Většinou se jedná o cysty nebo často i bizardně veliké kystomy. Vzhledem k jejich velikosti je třeba je operativně odstraňovat, ale protože se nešíří do okolí, léčba v okamžiku jejich odoperování končí.

Naproti tomu zhoubný nádor má tendenci zakládat druhotná ložiska. Je pro něj typické odštěpování drobných částeček z jeho povrchu, které se uchycují na vejcovodech, pobřišnici, na povrchu jater nebo se usazují do mízních uzlin v dutině břišní.

PŘÍZNAKY NADORU VAJEČNÍKŮ

Na rozdíl od jiných druhů rakovin bývá nádor vaječníků jen zřídka objeven v počátečním stádiu, často není možné ho odhalit dokonce ani na preventivní gynekologické prohlídce. V pokročilejších stádiích se projevuje pocit pobolívání břicha, nadýmání nebo pálení žáhy. Nádorové buňky s růstem nádoru postupně přechází i přes bránici a usazují se v pohrudniční dutině, kde mohou zapříčinit produkci tekutiny. Toto pokročilé stádium nemoci se projeví zvětšováním objemu břicha a bolestí z napětí břišní stěny, častým močením nebo zácpou, nechutenstvím a zvracením.

DIAGNÓZA NADORU VAJEČNÍKŮ

V rámci diagnózy je nutné provést soubor vyšetření, která pomohou se stanovením rozsahu a stádia onemocnění.

Základem je anamnéza (subjektivní stav, zjištění dalších onemocnění) a další vyšetření (plíce, srdce, břicho…), po kterém může následovat CT vyšetření, vyšetření ultrazvukem nebo rentgenové vyšetření srdce a plic. Důležitým pomocným vyšetřením je zejména ultrazvuk, který dle charakteru stěn útvaru a jejich prokrvení odhadne velmi dobře, zda se jedná o nádor. U nejasných případů lze provést biopsii – odběr tkáně jehlou pod ultrazvukovou kontrolou nebo častěji jeho vyšetření v průběhu operace. Důležité postavení v diagnostice a zejména ve sledování po léčbě má nádorový marker CA 125 – specifická bílkovina v krvi nemocných.

LÉČBA NADORU VAJEČNÍKŮ

Léčba spočívá nejčastěji v kombinaci dvou základních metod – operační zákrok a chemoterapie.

Operace by měla odstranit maximální možné množství nádoru anebo také stanovit přesný rozsah onemocnění. Standardně může dojít k odstranění obou vaječníků a vejcovodů, dělohy, slepého střeva, předstěry břišní nebo postižené části střeva a k odběru vzorků mízních uzlin. V pokročilých stádiích nemoci se ale může stát, že nádor nelze odstranit celý, aniž by byly zasaženy životně důležité orgány. V tom případě se odstraňuje tolik nádorové tkáně, kolik je možné bez ohrožení života pacientky.

Při léčbě chemoterapií jsou pacientce podávána cytostatika. Jedná se o léky, které mají schopnost ničit rychle se množící nádorové buňky. Karcinom vaječníků patří mezi nádory, které jsou na léčbu chemoterapií velice citlivé.

Informace pro Vás připravuje tým ČP ZDRAVÍ společně s Doc. MUDr. Tomášem Faitem, Ph.D.