Nádor prsu

Zhoubný nádor prsu je dnes poměrně častá nemoc. Příčiny jejího vzniku ale zatím nejsou známé, je těžké předvídat, koho postihne. Jsou známy pouze určité rizikové faktory. Vyšší pravděpodobnost výskytu nádoru prsu lze sledovat u žen, jejichž pokrevné příbuzné už tímto druhem nádoru onemocněly.

Významnou roli, která může výrazně přispět k včasnému odhalení nádoru, hraje prevence, samovyšetření a absolvování doporučených prohlídek.

V případě, že se projeví zhoubnost nádoru, mohou se zhoubné buňky dále šířit do plic, kostí, jater nebo tlustého střeva.

PŘÍZNAKY NÁDORU PRSU

Mezi nejčastější projevy tohoto onemocnění patří:

  • bezbolestné zduření v oblasti prsu nebo jeho okolí (též podpaží),
  • bulka s nepravidelnými okraji kdekoli v prsu,
  • zarudnutí připomínající pomerančovou kůru,
  • otok kůže,
  • vtažení bradavky nebo výtok z ní,
  • změna v symetrii bradavek.

DIAGNÓZA NÁDORU PRSU

Prvním krokem v diagnóze je vyšetření mamografem někdy doplněné ultrasonografií, které určí velikost a umístění nádoru. Potom může následovat biopsie tenkou jehlou, která může být součástí vyšetření na rentgenologickém oddělení, nebo biopsie z malého řezu. Pokud je potvrzen zhoubný nádor, podstupuje pacientka další vyšetření, jejichž cílem je zjistit, zda se již nádor rozšířil i do jiných částí těla.

Podle výsledků se určí rozsah nádoru, tzv. klinické stádium:

  • 1. stádium označuje malý nádor nepřesahující 2 cm, který se dál nešíří,
  • 2. stádium je nádor o velikosti 2 až 5 cm, lymfatické uzliny mohou být zasaženy, ale ložisko v tom případě nesmí být větší než 2 cm,
  • ve 3. stádiu jsou lymfatické uzliny zasaženy nebo nádor prorůstá do okolních tkání, vzdálené metastázy ale nejsou prokázány,
  • poslední je 4. stádium, kdy se najdou metastázy v jiných orgánech.

LÉČBA NÁDORU PRSU

Základní možností léčby je operace. Jejím cílem je odstranění nádoru a vyšetření lymfatických uzlin, do kterých by se nádor mohl rozšířit. Typ operace se určí podle rozsahu a druhu nádoru. Při včasném zachycení nemoci, nemusí byt odstraněn celý prs.

V případech pozdější diagnózy, kdy už je nutné odstranit celý prs, je možné později provést rekonstrukční plastickou operaci (obnovení symetrie prsů) tak, aby se vzhled těla pacientky léčbou změnil co nejméně.

V rámci léčby se často využívá také systémové protinádorové léčby (chemoterapie, hormonální léčba a biologická léčba), kdy se podávají léky ve formě tablet nebo infuzí, které ničí nádorové buňky, ale uchovávají buňky zdravé. Systémová terapie účinkuje    v celém těle a díky ní se daří nádory výrazně zmenšit.

Informace pro Vás připravuje tým ČP ZDRAVÍ společně s Doc. MUDr. Tomášem Faitem, Ph.D.