Nádor děložního čípku

Tzv. cervikální karcinom v jeho zhoubné podobě má tendenci prorůstat do okolních tkání, kde ničí přirozené bariéry mezi pochvou, močovým měchýřem a konečníkem. Také často při svém lokálním šíření stlačí močovody tak, že moč nemůže odtékat z ledvin. Metastázy se šíří nejčastěji do mízních uzlin nebo vzácně také krevním oběhem do plic, kostí nebo jater.

PŘÍZNAKY A PREVENCE NÁDORU DĚLOŽNÍHO ČÍPKU

Na tomto místě je nutné zdůraznit, že zhoubný nádor děložního čípku je možné zachytit s velkým předstihem a léčit už předrakovinné stavy. Při gynekologické prohlídce je možné tento stav prokázat tzv. cytologickým vyšetřením a následně případně řešit malým chirurgickým zákrokem.

Pokud žena neabsolvuje pravidelné prohlídky, nádor se většinou projeví až v pokročilém stádiu, jehož příznakem bývá zapáchající krvavý výtok a krvácení, ke kterému dochází zvláště po pohlavním styku. Později se přidává bolest v podbřišku nebo obtíže při močení, otoky dolních končetin apod.

DIAGNÓZA NÁDORU DĚLOŽNÍHO ČÍPKU

Při řádných kontrolách první podezření přichází z cytologické laboratoře. Při buněčných změnách je třeba pečlivě zkontrolovat hrdlo děložní mikroskopem o velké ohniskové vzdálenosti – kolposkopem.

Pokud lékař vysloví podezření na zhoubný nádor děložního čípku, doporučí jako další krok odebrání části postižené tkáně k histologickému vyšetření, při kterém patolog odebraný vzorek prohlédne a zjistí, jestli se skutečně jedná o zhoubný nádor.

Jestliže se podezření potvrdí, je třeba provést další vyšetření, která určí rozsah onemocnění. Pohmatem, ultrazvukem nebo magnetickou resonancí je třeba posoudit lokální šíření nádoru. Další vyšetření vyloučí vzdálené metastázy.

Na základě těchto vyšetření je onemocnění zařazeno do jednoho ze 4 stádií:

  • 1. stádium – nádor je omezen na děložní čípek,
  • 2. stádium – nádor přechází na okolní tkáně, ale toto šíření není příliš pokročilé,
  • 3. stádium – pokročilé šíření do okolních tkání, ale nádor neproniká do okolních orgánů,
  • 4. stádium – nádor proniká také do okolních orgánů nebo vytváří vzdálené metastázy.

LÉČBA NÁDORU DĚLOŽNÍHO ČÍPKU

Léčba, která po diagnóze následuje, se odvíjí od stádia pokročilosti nemoci.

Nádory v 1. stádiu vývoje jsou většinou léčeny operačně. Pokud je nádor mikroskopické velikosti, přistupuje se ke konzervativní operaci. Při ní je odstraněn buď pouze děložní čípek (u žen, které si přejí další těhotenství) či celá děloha.         V tomto počátečním stádiu nemoci je riziko šíření nádoru mimo děložní čípek nepatrné a je proto zbytečné přistupovat k rozsáhlé operaci.

Pokud se jedná o nádor v dalších stádiích, je nutno provést operaci radikální. Jedná se o jednu z nejnáročnějších gynekologických operací, při které dochází k odstranění nejen dělohy, ale i všech tkání, do kterých by se mohl nádor šířit – vazivo okolo dělohy (parametria), horní část pochvy a mízní uzliny v pánvi.

Je-li potvrzen významný růst nádoru do okolních tkání, nemusí být jen samotná operace úspěšná a využívá se proto také účinků ionizujícího záření – radioterapie, případně ještě v kombinaci s chemoterapií, kdy jsou pacientce podávány léky zvané cytostatika. Ta mají schopnost ničit rychle se množící nádorové buňky a pomáhají tak účinkům ozařování.

Informace pro Vás připravuje tým ČP ZDRAVÍ společně s Doc. MUDr. Tomášem Faitem, Ph.D.